Mühendislik ve Test (Engineering & Testing)

Zed sektöre en yüksek seviyede mühendislik ve test faaliyetleri sunmaktadır. Ürün geliştirme ve doğrulama süreçleri için gerekli olan tüm test faaliyetlerini kendi test ekibimiz ve laboratuvar-test alt yapımız ile yapmaktayız. Bu sayede test süreçlerinde edindiğimiz Know-How bilgilerini yeni nesil ürünlerimize aktararak teknoloji geliştirmekteyiz ve müşteri isteklerinde yer almayan verimlilik arttırıcı, kullanım kolaylığı sağlayan detayları ürünlere işlemekteyiz.

Teknik Altyapı

 

Performans Test Odası

Klima performans testleri (Performance Test Chamber) 12 metre uzunluk, 5 metre genişlik ve 5,5 metre yüksekliğe sahip, içine yarım otobüs alabilen test odamız 80°C'ye kadar sıcaklık şartlandırması yapabilmektedir. Tüm performans değerleri 60 kanaldan ölçülen sıcaklık-basınç-nem-radyasyon değerleri olarak tek noktada toplayarak raporlama yapılmaktadır.

Super Resolution özellikli video çekebilen Termal kamera yardımıyla sıcaklık dağılımları, kondenser-radyatör sıcaklıkları ve hava akımı dışında kalan kör noktalar otomatik olarak belirlenir.


Çevresel Test Kabini

2 metre uzunluk, 2 metre genişlik ve 2 metre yüksekliğe sahip, içine otobüs iklimlendirme sistemi alabilen çevresel test kabinimiz kendi üretimimiz olan soğutucu cihaz yardımıyla -40°C'ye kadar şartlandırılabilmektedir.

İrtifa testleri için 57 kPa basınç değerine kadar vakum yapılabilen kabin aynı zamanda %98 nem değerine sahip olacak şekilde ayarlanabilmektedir. Halojen ve Infrared ampuller kabin içine güneş ışığının radyasyon-ısı etkilerini yansıtarak çalışma fonksiyonu testleri gerçekleştirilmesi için uygun ortamı sağlar.


Akustik Gürültü

15 m2'lik alana sahip tamamı ses yalıtım malzemeleri ve ses emici (Piramit sünger - Vicoustic Flexi Panel) paneller ile döşenmiş Akustik Test Odamızda analog çıkışlı gürültü seviyesi ölçer cihazlar yardımıyla fan-blower-kompresör ve sistem gürültü seviyeleri belirlenmektedir.Titreşim

Zed titreşim test düzeneğinde, 1-350 Hz. Frekans aralığında istenilen genlik ve sürede titreşim vererek komple sistem veya alt parçalarının dayanımı, gaz dolaşım alanındaki titreşim altında oluşan basınç kayıpları ve titreşim sönümleyici malzemelerin etkisi incelenmektedir. 

Basınç Testleri

Basınç tehlikedir. Zed basınç test kabini 250 bar basınca kadar patlatma ve deneme basıncı testleri gerçekleştirerek tüm komponentlerinin ve bağlantı bölgelerinin yüksek basınç altındaki tepkilerini otomatik olarak kaydederek raporlar.Korozyon

ASTM B-117 uyumluluğu ile dünyada kabul gören tuz sisi testi Zed operatörleri tarafından tüm metal parçalara uygulanmaktadır.Leakage Tests

Sızdırmazlık gerekliliği olan tüm ürünlerde Helyum dedektörü yardımı ile yılda 0,5 gram gaz kaçağına kadar olan tüm kaçakları tespit edilir. Nitrojen gazı kullanılarak da basınç farkı ölçme tekniği ile sistemlerin sızdırmazlığı doğrulanır. 

Solar Radyasyon

Güneş radyasyon testleri;

IR 500 W/m2 - Görünür Işık 600 W/m2- UV 80 W/m2 ışın altında yapılmaktadır.